24/7 Hotline (w sprawach serwisu): +48 660 702 702 / Biuro:+48 58 55 33 611biuro@giatech.pl
Kontakt

Aktualności

Bezpieczne rozgazowanie instalacji LPG. Audyt stacji bp w Poznaniu.

19 Lipiec 2024

Bezpieczne rozgazowanie instalacji LPG. Audyt stacji bp w Poznaniu.

Wśród naszych ostatnich zadań serwisowych znalazł się audyt przeprowadzony na jednej ze stacji bp w Poznaniu. Zakres prac obejmował m.in. przygotowanie stosownej dokumentacji, przegląd odmierzaczy i ich instalacji, kontrolę systemu pomiarowego i systemu monitoringu dwupłaszczy.

Przy okazji zaprezentowaliśmy jedno z bardziej bezpiecznych podejść do tematyki rozgazowania instalacji LPG, mowa tu o wykorzystaniu azotu do usunięcia gazu
z instalacji.

W ramach przeglądu LPG zachodzi konieczność wymiany lub czyszczenia filtrów i węży,
a czynności te wymagają uprzedniego rozgazowania instalacji. Jakie mamy sposoby by ten proces przeprowadzić?

„Proces ten można przeprowadzić poprzez usunięcie gazu do atmosfery i ten sposób wybierany jest przy odpowiedniej ocenie ryzyka. - mówi Radosław Rutkiewicz, Service Director GIA Polska. - Nie zawsze jednak można go zastosować i są pewne warunki, które muszą być spełnione by bezpiecznie przeprowadzić prace. To zadanie wymaga uważnej oceny ryzyka, odpowiednich warunków atmosferycznych, określonej lokalizacji stacji, czy wreszcie stosunkowo niewielkiej ilości gazu, który ma być usunięty w sposób kontrolowany. Tego typu prace zawsze odbywają się pod ciągłym monitoringiem miernikiem wielogazowym i nadzorem ze strony ekipy technicznej”.

W celu zminimalizowania zagrożenia i kwalifikowania tych czynności jako prace niskiego ryzyka zalecane jest wykonanie rozgazowania metodą neutralizacji azotem. Na czym polega ta technika?

„Zadanie to polega na przepchnięciu gazu z instalacji do zbiornika przy użyciu azotu będącego pod wysokim ciśnieniem. - odpowiada Radosław Rutkiewicz - Podczas naszych prac wpompowano do instalacji około 50 litrów azotu, co umożliwiło wymianę filtrów i węży w  bezpieczny sposób.”

Czy poza tym, że metoda ta sama w sobie zaliczana jest do bardziej bezpiecznych, wymaga jeszcze dodatkowych zabezpieczeń?

R.R.: „Oczywiście. Tak jak i wszystkie inne prace, które wykonujemy, ta również odbywała się
z użyciem systemu zabezpieczeń LOTO na rurociągach i w rozdzielni LPG.”

Jakie dodatkowe czynności, poza wspomnianymi, zostały wykonane podczas audytu?

 R.R.: „Mogę jeszcze dodać, że podczas przeglądu systemu kontrolno-pomiarowego skorygowano limity minimalne i maksymalne napełniania zbiorników paliwowych”.

Ta strona internetowa chroni twoją prywatność poprzez przestrzeganie EU General Data Protection Regulation (RODO). Nie wykorzystamy Twoich danych w żadnym celu, na który nie wyrażasz zgody. Prosimy o zgodę na korzystanie z anonimowych danych, aby poprawić jakość korzystania z naszej witryny. Pliki cookie są używane do personalizacji reklam.
Więcej informacji znajdziesz tu: Google Privacy & Terms